You don't have javascript enabled. Good luck with that.
خبر

افتتاح نمايشگاه كتاب اصفهان با حضور معاون وزير ارشاد و ديگر مسوولين/ انتشار 84 هزار عنوان كتاب در دو سال گذشته

شنبه - 14 شهریور 1394 - ساعت 07:47

معاون توسعه، مدیریت و منابع وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: علل کاهش سرانه مطالعه در کشور باید مورد ریشه یابی و آسیب شناسی جدی قرار بگیرد و تنها به طرح سند اکتفا نشود. 

معاون توسعه، مدیریت و منابع وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: علل کاهش سرانه مطالعه در کشور باید مورد ریشه یابی و آسیب شناسی جدی قرار بگیرد و تنها به طرح سند اکتفا نشود.

علی اصغر کاراندیش در افتتاحیه یازدهمین نمایشگاه کتاب استان اصفهان در محل نمایشگاه های بین المللی استان واقع در پل شهرستان، اظهار کرد: هر جامعه ای که تحقیق و پژوهش نداشته باشد مطلوبیت هم ندارد؛ به همین دلیل است که در تمام دنیا و در جوامع بشری برای ارزیابی افراد، میزان مطالعه و یا میزان تولید کتاب مورد بررسی قرار می گیرد.
وی با بیان اینکه متأسفانه در برخی جوامع از مسوولان و مردم توسعه را در صنعت و امور عمرانی می بینند، افزود: موضوع و نکته مهم این است که برای همان توسعه صنعتی و عمرانی در هر جامعه ابتدا توسعه فرهنگی باید اتفاق بیفتد تا طرح به درستی اجرایی شود.
کاراندیش با اشاره به اینکه یکی از کارهای مهم و ظریف در فرهنگ کتاب و کتاب خوانی شروع سنین مطالعه از کودکی است، افزود: برای اجرای چنین طرحی باید مدارس و مربیان آنها را درگیر موضوع کنیم و نیروی خود را به کار ببندیم تا یک چنین موضوعی در کشور محقق شود تا در آینده بتوانیم جامعه ای با سرانه مطالعه بالاتری نسبت به حال حاضر داشته باشیم.
وی با بیان اینکه جامعه به دو دلیل عمده از جمله مأیوس بودن و اغنا بودن کاذب به سراغ مطالعه نمی رود، اظهار کرد: فرهنگ سازی در کشور ما بسیار ضعیف است و به همین دلیل است که ما در رانندگی، طلاق و معضلات دیگر جامعه نمی توانیم روی ریل و مسیر درستش پیش برویم چراکه فرهنگ سازی قوی نداریم. پس باید شیوه ترویج فرهنگ و تبلیغ آن را بررسی کنیم.
معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تصریح کرد: در دو سال اخیر نزدیک به 84 هزار عنوان کتاب نشر پیدا کرده است و 33 درصد نیز به نشریات ما اضافه شده و امروز کشور دارای 6 هزار نشریه و مطبوعات است، اما تیراژگان آنها در کشور کمتر از یک میلیون نسخه است.
کمبود کاغذ، صنعت چاپ و نشر را دچار مشکل کرده است

رییس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی نیز در این مراسم با انتقاد از نبود محصولات فرهنگی برای کودکان گفت: متأسفانه محصولات فرهنگی برای کودکان در کشور درست تبیین نشده و به همین دلیل کودک ما در دنیای غرب و محصولاتش غرق است.

حجت الاسلام و المسلمین احمد سالک اظهار کرد: برای مطالعه، چند نوع کتاب وجود دارد از جمله کتاب های نفس، طبیعت، حکمت، انسانیت و کتاب قرآن که هر انسانی باید حتماً در طول زندگی آنها را مطالعه کند.

 

وی با بیان اینکه نویسنده ارزشی با به جریان انداختن قلمش حرکت را در جامعه ایجاد می کند، افزود: ما ایرانی ها باید عادت کنیم در 24 ساعت مطالعه را جزء زندگی خود قرار دهیم و موانع رشد تولید کتاب را هم خودمان و هم با تلاش مسوولان فرهنگیمان از پیش پای کتاب برداریم.

رییس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه اگر اقتصاد مقاومتی در کشور حاکم شود مشارکت مردمی و رشد تولید ایجاد می شود، ادامه داد: از موانع رشد کتاب کاغذ است؛ کاغذی که فقط در چند کارخانه در استان های خوزستان، اصفهان و آذربایجان تولید می شود و میزانش کم است. همچنین گرانی کاغذ معضلاتی را برای انتشاراتی ها به وجود آورده است.  

سالک با بیان اینکه کشور در مسیر صنعت چاپ در حال گذار از سنتی به مدرنیته است، تصریح کرد: موانع دیگری از جمله بیمه و مالیات گریبان حوزه نشر و چاپ کشور را گرفته است. به همین دلیل از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می خواهیم نسبت به رفع موانع تولید و رشد کتاب اقدام کند و به میدان بیاید؛ همین طور که مدتی است این کار را آغاز کرده است.

وی خطاب به ناشران، نویسندگان و چاپخانه داران گفت: کمیسیون فرهنگی و شخص بنده آماده هستیم تا حرف های شما را بشنویم، درد و دل هایتان را گوش کنیم و نسبت به بهبود وضعیت این صنعت اقدام جدی انجام دهیم.

ترویج کتاب خوانی، ترویج فرهنگ است

همچنین در این مراسم مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان گفت: آنچه در فرهنگ گذشتگان بوده با نگارش منتقل شده و ما هم باید برای آیندگانمان با نوشتن کار انتقال فرهنگ و دانش را انجام دهیم.

حبیب الله ارزانی ادامه داد: یکی از کارهایی که در ایران اسلامی رونق یافته نمایشگاه کتاب است و از آن به عنوان مهمترین رویداد فرهنگی نام برده می شود و از آنچه در تهران و دیگر استان ها اتفاق می افتد، باید استفاده درست را ببریم.

وی با اشاره به اینکه یکی از مؤلفه های ترویج فرهنگ، ترویج کتاب خوانی است، افزود: در یازدهمین نمایشگاه کتاب اصفهان تعداد ناشران رشد 10 درصدی داشته است و 600 ناشر حضور دارند که البته می توانستند یک هزار ناشر حضور یابند ولی فضای نمایشگاهی کم بود. همچنین 10 ناشر بین المللی نیز در این نمایشگاه حاضر هستند.

کاهش تعداد کتاب فروشی های اصفهان ظرف چندسال گذشته

همچنین استاندار اصفهان در این مراسم گفت:این موضوع باید مورد تحلیل و بررسی قرار گیرد که چرا در شهری همچون اصفهان که به پایتخت تمدن و فرهنگ شهره است و تمدن شیعه در آن شکل گرفته است و دین و تمدن و دانش در آن جایگاه ویژه ای دارد در طول چند سال اخیر از تعداد کتاب فروشی های آن کاسته شده است.
رسول زرگرپور با حضور در مراسم افتتاحیه یازدهمین نمایشگاه کتاب سال اصفهان با بیان اینکه در طول تاریخ بشر همه چیز رنگ فراموشی گرفته و می گیرد، گفت: اما کتاب تنها حافظ و حافظه معلومات، دانش و اطلاعات تاریخ قلمداد می شود که نسل به نسل به دست جوامع مختلف رسیده است و آن جوامع از این میراث ارزشمند بهره برده اند.
وی ادامه داد: خویشاوندی اهل معنا با کتاب ناگسستنی است و کمتر کسی است که این سرمایه فکری و معنوی و فرهنگی را در نگاه و برنامه زندگی خویش قدر نشناسد.
وی افزود: اگر اصفهان را یکی از بزرگترین گنجینه های تاریخی کتاب و کتابت بدانیم، سخن گزافی نگفته ایم و اگر شکوه فرهنگ و تمدن اسلامی را در آیینه اصفهان نبینیم به دور از انصاف خواهد بود.
زرگرپور در بخش دیگری از اظهاراتش، بیان کرد: این رویداد فرهنگی تنها یک نمایشگاه نیست بلکه همایش بزرگ فرهیختگان و فرزانگان و خادمان و دوستداران کتاب است. این جشن شکوهمندی است که می توان در پرتو آن چشم انداز و افق روشن فردای اصفهان را در حوزه کتاب به تماشا نشست. بنابراین برنامه ریزی برای تدوین جشن های کتاب در فصول مختلف، نکوداشت اهل قلم و خادمین قلم و کتاب، حمایت و رونق بخشی به فعالیت های کتاب و کتاب خوانی، هدف گذاری برای تحقق نهضت کتاب خوانی و تلاش برای حضور مداوم و مؤثر در فستیوال ها و جشنواره های کتاب کشوری و بین المللی می تواند از نتایج این اتفاق مبارک باشد.
وی تصریح کرد: امیدوارم که دست اندرکاران برپایی این نمایشگاه بزرگ استانی به ویژه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی همچون گذشته، پیش قراول آشتی مردم با کتاب باشند.
استاندار اصفهان در ادامه با اشاره به محل و زمان برگزاری نمایشگاه کتاب، عنوان کرد: هر ساله این مطلب مورد توجه بوده است که شاید محل برگزاری این نمایشگاه، محل مناسبی نباشد و زمان آن نیز با توجه به تعطیلی مدارس و دانشگاه ها زمان مناسبی نیست.
وی با اشاره به برگزاری جلساتی با حضور شهردار اصفهان و مدیرکل ارشاد و فرهنگ اسلامی، خبر داد: تصمیمات جدیدی برای برگزاری نمایشگاه بین المللی سال‌های آینده اتخاذ شد که نتایج آن را هم برای مکان و هم برای زمان، در آینده مشاهده خواهید کرد.
وی در ادامه تصریح کرد: در بررسی هایی که انجام دادم، متوجه شدم که تعداد کتاب فروشی های اصفهان ظرف چند سال گذشته حدوداً به یک دوم تقلیل پیدا کرده و تعداد کتاب فروشی های اصفهان، نصف تعداد پیتزا فروشی های آن است که این جای تأسف و تأمل دارد.